Дружење са песником Батом Ђидићем

Поводом обележавања Дана школе, 15. маја, 2016.године, поред бројних активности Пријездићи су се у Сталаћу дружили са чувеним крушевачким књижевником Љубишом Батом Ђидиђем. Овај књижевни сусрет одржан је у четвртак, 12. маја 2016. године у просторијама школске библиотеке. Лепоти песничког дружења допринели су и пријатељи Батини - Мића Алексић и Радован Томашевић, који су са Пријездићима поделили понеку анегдоту из заједничког дружења са песником и тиме приближили ђацима личност овог знаменитог књижевника.

Библиотекарка, Љиљана Павловић Ћирић и наставница музичке културе, Данијела Антић, том приликом су припремили пригодан програм проткан глумом, рецитовањем и певањем. Све је протекло у атмосфери дружења, смеха и едукације. Бата Ђидић је поздравио Пријездиће који су на почетку дружења отпевали Химну Војводи Пријезди по тексту Љ. П. Ћирић и у музичком аранжману Д. Антић.

Ученици наше школе одушевљено су пратили програм

Ивана Векић у улози Јелице и Милан Даниловић у улози Пријезде оживљавају Батину песму Легенда о водоплавној земљи

Део музичког програма - Бетовен у извођењу Марије Антић, ученице 3. разреда

На сточићу су се нашли Багдала, Путеви културе, неколико Батиних антологијских књига, песничких ризница и бар двадесетак новопоклоњених књига нашој библиотеци

Најпре се казивала поезија посвећена најмлађима

Пријездићи певају

Химну Војводи Пријезди

Можеш ти обићи сву планету

можеш се и попети на звезду

на целоме нећеш наћи свету

ти витеза ко Војводу Пријезду;

Он је био Неко од Сталаћа,

славног соја још славније руке,

издаја кад образом се плаћа,

Турчина је ставио на муке;

Волео је лепу госпу Јелу,

бритку сабљу, ждрала коња свога,

на његовом писало је челу:

НЕ БОЈИМ СЕ НИКОГА ДО БОГА!

Остало је да се препричава

кол'ку славу Пријезда је стек'о,

он је био од Сталаћа Неко,

вечна слава, вечно му и хвала!

Можеш ти обићи сву планету,

можеш се и попети на звезду,

на целоме нећеш наћи свету

ти витеза ко Војводу Пријезду!

Настасија Антић прочитала нам је део из преееедуге биографије Бате Ђидића, Миља Бабић говорила "Легенду о водоплавној земљи" а две сестре - Дијана и Катарина Симић "Моравску Тројеручицу"

Милена Михајловић и Миља Бабић су Нашем госту поклониле песму "Бато" са којом смо завршили дружење

Изабела Младеновић и Ива Чукић отвориле су песничко дружење